Make your own free website on Tripod.com

Homepage St Marys High NSW 2760 Australia

Photo's first form 1967

Home | Reunion 2008 | 1st form 1967 | 2nd form 1968 | 3rd form 1969 | 4th form 1970 | 5th form 1971 | 6th form 1972 | other photo's 67-72 part 1 | other photo's 67-72 part 2 | Reunion 1993 | Reunion 2006 | St Marys Primary | Oxley Park | St Marys South | St Marys North | North other classes 1 | North other classes 2 | Contact Me

St Marys High 1st form choir
stnh1stformchoir.jpg

1st Form Choir photo and names with special thanks to Edwina Jones

 

 

BACK ROW: Kerrie Bynre, Sue Hardcastle, Marion Dalkin, Betty Vaughan, Sue Devine, Wendy Batson, Annette Nemecek (Pinky), Sheryl Jan, Elizabeth Mackenzie, Sita Hoffman, Lidvine Koolen, Annette McNeil, Maureen Denton, Lucy Adamazec

4th ROW: Edwina Jones, Colleen Smith, Pat Dunn, Carol Fisher, Michele Dawson, Kathy Henson, Paola Peretto, Lyn McMahon, Pat Mickklesson, ??, Veronica Forshaw, Pam Clark, Valerie Gee, Robyn Ellis

3rd ROW: Helen Kreekman, Janette Smith, Joanne van der Pol, Kristine Sawa, Gillian Perry, Dina Teutelink, Carol Manukaty, Pat Ripley, Ingrid Pikse, Barbara Matena, Glenys Hardy, Sophia Duchnicz, Jenny Purtle

2nd ROW: Mark Dudenhoffer, David Smyth, Sue Willemsen, Yvonne VanOosterum, Elizabeth Fleig, Miss Ore, Christine Duff, Dianne Scheider,Carmel Redrup, Stephen Beauchamp, Geoff Thompson (Lumpy), ??,

FRONT ROW: ?, Warren Twemlow, Barry Henry, Tony Wheeler, Wayne Bowen, Stewart  Tubbs, Billy Webeck, Neil Brown

St Marys High 1A 1967
stmh1a1967.jpg

1st form 1A photo with the courtesy of Cheryl Aurisch (names Warren,Gerrit & Paul)

BACK ROW: Roy Smith, Allan Grimes, Robert Wright, James Hanna, Paul Watts, ?, Roderik Baxter, Leigh Carmichael

3rd ROW: Tony Wheeler, Allan Fahley, John Whitbread, Russell Glover, Ian Rynott, Rolf Eitz, Greg McClatchey, Stuart Tubbs, Alan Cobcroft

2nd ROW: Roslyn McClure, Elizabeth Price,Lynette McMahon, Colleen Smith, Gillian Perry, Julie Damjanovic, Lesley Munday, Cheryl Aurisch, Patricia Ricci, Anette McNeil, Kathy Henson

FRONT ROW: Diane Schneider, Patricia Dunn, Sue Hardcastle, Carol Fisher, Sue Willemsen, Patricia Burgoyne, Christine Duff, Lidvine Koolen, Sita Hoffman, Marion Dalkin.

not identifiedor missing:Steven Robertson, William (Bill) Ryan, Maurice Chapman,  Gwenda Moody,

St Marys High 1B 1967
stmh1b1967.jpg

1st Form 1B photo with the courtesy of Carol Clarke (names by Warren,Carol & Gerrit)

BACK ROW: Neil Brown, Kenneth Conner, Romas Leveris, Anthony Waide, Alec Holoway, Ian Hamilton, Fred Wick, Gerrit Blankestein, Michael Taylor.

3RD ROW: Lyn Ferwell, Helen Kreekman, Yvonne van Oosterum, Ingrid Pikse, Barbara Matena, Kathleen Howard, Lana Daschke, Deidre Packard, Jennifer Purtle, Sofhia Duchnicz

2ND ROW: William(Bill)Webeck, Bruce Bell, Robert Gorst, Ronald Perkins, Wayne Bowen, Mark Duddenhoefer, Neil Manning, Warren Twemlow, Stuart Walker.

FRONT ROW:Adi Matthaei, Carol Clarke , Pamela Clark, Lynette Oliver, Karen Buchel, Sheryl Jan, Sandra Evans, Betty Vaughan, Debra Carson. Annette Nemecek

missing or maybe in an other class

Stephen Stone, Graham Robins, Mary Breitkopf, Sonya Bruyn,  Christine Ellis, Vivian Petch.

St Marys High 1C 1967
stmh1c1967.jpg

1st Form 1C photo and names with special thanks to Edwina Jones

BACKROW: Tony Yardley, Phillip Lahey, Wolfgang Franze, Jeffrey Perks, Taras Bodnaruk,  Paul Fitzpatrick, Phillip Saunders, Ulli Lindeman, Alan Jones, Michael Furney, Peter Simpson

3rd ROW: Vivian Mason, Janette Smith, Michele Dawson, Edwina Jones, Paola Peretto, Carmel Redrup, Pat Mickklesson, Lyn Sillis, Elizabeth Fleig

2nd ROW: John Hunt, Victor Davies, Hugo Pikse, Colleen Morrison, Robyn Twemlow, Lorraine Horne, Frederick Rodman, Neil Erwin

FRONT ROW: Sue Tucker, Sue McGrath, Sue McPherson, Jenny Mason, Lillian Roys, Glenda Dollin, Audrey Sutherland,Kristine Sawa, Karen Thoms, Margeret Coates

 

St Marys High 1D 1967
stmh1d1967.jpg

1st Form 1D photo Paul Mills archives (courtesy of Greg Flissinger)

BACK ROW : ? , David Barwick, Glenn Conway, David Beere, ? , Edmund Neuhof, Stephen Beauchamp, Peter Lasnick, ? , ? , William Oldroyd.

THIRD ROW – Greg Flissinger, David Ryan, Barry Henry, Gary Williams, Allan Hackett, Robert Anderson, Jeffrey Tomson, John Weber.

SECOND ROW – Sophie Plecker, Maureen Denton, Janice Ward, Carol Millikin,?, Carol Manukaty, Denise Lindores, Elisabeth McKenzie, Berendine Teutelink, Mary Pooley.

FRONT ROW - ? , Valerie Gee, Beverley Thomas, Wendy Batson, Susan Devine,

Mary Kendrella, Joanne Van Der Pol, Glenys Hardy, Robyn Ellis, Lucy Adamaszek, Pina Gnocci.

Awards 1967:

First in 1st form Lynette Mchahon.1B,Anette Nemecek, 1C Michael Furney, 1D Gleyns Hardy, 1E Vyt Leveris, 1F Steven Lewis, 1G John Green.

Improvement award: Leon Belgrove 1F, Sharon Blacklock 1F, David Scott 1G, Karl Roeger 1G.

English first in level 1A Marion Dalkin,1B Lynette Oliver, 1C Michael Furney.

Mathematics first in level 1A Paul Watts, 1B Gerrit Blankestein, 1C Paul Fitzpatrick

Science first in level 1A alan Grimes, 1B Lillian Roys, 1C Paul Fitzpatrick

Social studies 1st in level 1A Susan Hardcastle, 1B Warren Tremlow, 1C Michael Furney

Awards for Art: Michael Taylor, Les Webster, Alex Holloway.

Athletics: 12 years girl champions Elizabeth Fleig and Yvonne van Oosterum 13 years girl champion Wendy Batson

Athletics: 12 years boy champion Neil Erwin  13 years boy champion Gerrit Blankestein

 

garrit.gif